• Konkurs dla nauczycieli „Zaszczep się wiedzą o szczepieniach”

     • Media Support Group organizator kampanii informacyjnej „Zaszczep się wiedzą” doceniając ogromne znaczenie szczepień, organizuje konkurs skierowany do nauczycieli „Zaszczep się wiedzą o szczepieniach”

      Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego.

      Głównym celem konkursu jest zwiększenie świadomości dotyczącej znaczenia szczepień dla zdrowia publicznego i zdrowia jednostki oraz profilaktyki chorób zakaźnych.

      Konkurs zachęca do pokazania korzyści wynikających ze szczepień, ich znaczenia w wymiarze Polski oraz świata, poruszenia zagadnień z dziedziny biologii, historii, wiedzy o społeczeństwie, życia w rodzinie a także profilaktyki chorób zakaźnych.

      Zadanie konkursowe polega na zaplanowaniu oraz opisaniu lekcji poświęconej problematyce szczepień.

      Wyróżnione scenariusze zostaną opublikowane w formie elektronicznej (ebook), zaś autorzy 4 najciekawszych scenariuszy otrzymają nagrodę rzeczową w formie bonu o wartości 500 zł.

      Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie: zaszczepsiewiedza.pl/konkurs.

     • MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

     • W dniu 14 marca 2019 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Słupcy przeprowadzono eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

      Naszą szkołę reprezentował Wiktor Kieliszak z klasy IV TB, który zajął 2 miejsce. Uczestnicy turnieju, którzy wykazali się największą wiedzą w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe  w Słupcy (w tym również upominki i materiały promujące Powiat Słupecki) oraz nagrody rzeczowe od Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Słupcy. Ciekawostką dla uczestników były również zajęcia edukacyjne na mobilnym symulatorze zagrożeń pożarowych.

     • Zbiórka krwi

     • Nasza młodzież już wie, że krwi nie można niczym zastąpić ani jej sztucznie wyprodukować, dlatego trzeba się nią dzielić.

      13 marca 2019r. odbyła się zbiórka krwi, zorganizowana przez Koło HDK PCK „Junior” działające w naszej szkole, która została przeprowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

      Krew oddało 31 dawców – 13,950 l krwi !!!

     • Sukces uczennicy z kl. III TŻ w Powiatowym Konkursie Wiedzy Konsumenckiej

     • Dnia 15 marca 2019r. w Starostwie Powiatowym w Słupcy 9 naszych uczniów zmagało się w Konkursie Wiedzy Konsumenckiej. Konkurs był na etapie powiatowym a jego poziom był bardzo wysoki. Uczniowie przygotowywali się do konkursu z ustaw konsumenckich, które znacznie wykraczały poza materiał szkolny z podstaw przedsiębiorczości. Do konkursu przystąpiły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z powiatu słupeckiego, łącznie 48 uczniów.

      Uczennica Honorata Wyderkiewicz zajęła drugie miejsce. Dyplom wraz z nagrodą wręczył Starosta Powiatu Słupeckiego – Jacek Bartkowiak. Etap wojewódzki odbędzie się 11 kwietna, do którego Honorata jest już w trakcie przygotowywania.

     • IV Targi Edukacyjno - Zawodowe w Powiecie Słupeckim

     • Strzałkowska hala sportowa wypełniła się po brzegi. Wszystko za sprawą uczniów, którzy pojawili się IV Targach Edukacyjno-Zawodowych Powiatu Słupeckiego.

      Wydarzenie już na stałe wpisało się w kalendarz powiatowych imprez, a jego głównym celem jest zapoznanie uczniów z ofertą edukacyjną w naszym regionie. W nowym roku szkolnym do placówek ponadgimnazjalnych wybiorą się uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjum. To sprawia, że zainteresowanie targami było jeszcze większe niż zwykle. Wszyscy, którzy na nie przybyli mieli jednak w czym wybierać. Zgodnie podkreślali, że to pożyteczna inicjatywa. Do wyboru szkół z terenu naszego powiatu zachęcał starosta, Jacek Bartkowiak -Mamy dobrą ofertę – podkreślał. Na 23 marca zaplanowano Drzwi Otwarte w Szkołach Ponadgimnazjalnych Powiatu Słupeckiego.

     • NASI UCZNIOWIE W VOLKSWAGENIE WE WRZEŚNI

     • W środę, 27 lutego 2019 r odbyła się szkolna wycieczka dla 30 uczniów z technikum mechanizacji i technikum budowlanego do VW we Wrześni. Celem wyjazdu było zapoznanie się z produkcją samochodów Crafter w Fabryce Samochodów VWP. Przygoda z VW rozpoczęła się od założenia okularów, kamizelek odblaskowych dla bezpieczeństwa i słuchawek. Na teren zakładu wprowadził nas pracownik, który przez prawie dwie godziny oprowadzał nas po zakładzie. Zwiedzanie zaczęliśmy od Spawalni, gdzie zaczyna się proces powstawania samochodu. W Dziale Budowy Karoserii tworzy się podstawę przyszłego samochodu. Droga do gotowego nadwozia prowadzi przez zgrzewanie, spawanie, lutowanie, klejenie i falcowanie. Następnie udaliśmy się do hali montażowej, gdzie nadwozia aut są wyposażane w kokpit wraz z niezbędnym okablowaniem. Na stanowisku zwanym weselem łączone są ze sobą podwozie i nadwozie. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany. Nadchodzi czas, by samochód stanął na „własnych nogach” – montowane są koła, zespół napędowy, a w kolejnych etapach fotele i drzwi. Szczególnie interesujące było wklejanie szyb. Następnie samochód sprawdza się w tunelu świetlnym i po raz pierwszy uruchomiany jest silnik. Wreszcie samochód może wyjechać z taśmy montażowej. Jako jedyna fabryka w Europie produkuje model Crafter, który trafia na rynki całego świata.

      Dzięki wycieczce dowiedzieliśmy się o produkcji aut, a także mieliśmy okazję oderwać się od codziennych obowiązków. Wycieczka była ciekawa, pokazała nam jak wygląda tworzenie jednego z najważniejszych wynalazków – samochodu, a także uroki pracy w tak dużej fabryce.

      Serdecznie dziękujemy opiekunom: Pani Dorocie Markuszewskiej i Panu Tomaszowi Lubańskiemu za zorganizowanie ciekawej wycieczki.

     • Niezwykłe kulinarne spotkanie pokoleń w naszej szkole

     • Dnia 09.02.2019 roku gościliśmy w swoich progach panie z Uniwersytetu III Wieku ze Strzałkowa, które uczestniczyły w zajęciach warsztatowych z zakresu żywienia. Spotkanie to zorganizowano wychodząc naprzeciw współpracy z lokalnym środowiskiem oraz skupiono się na propagowaniu i upowszechnianiu projektu „Aktywne praktyki zawodowe z programem Erasmus Plus” o numerze 2017-1-PL01-KA102-036609 w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego z środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenia i szkolenia zawodowego, w którym to udział we wrześniu wzięły uczennice klasy III Technikum Technologii Żywności. Dziewczyny w ramach projektu odbyły dwutygodniowe praktyki zawodowe we Włoszech kształcąc się głównie w kierunku cukiernictwa. Wrażeniami, umiejętnościami, przepisami postanowiły się więc podzielić z naszymi aktywnymi paniami. Na początku uczennice opowiedziały o swoim pobycie i umiejętnościach zawodowych, które nabyły podczas praktyk. Następnie gości poczęstowano kawą i własnymi wyrobami cukierniczymi, po czym przystąpiono do warsztatów. Uczennice najpierw pokazały technologie produkcji wyrobów bezowych, dalej panie przystąpiły do samodzielnej produkcji tortów wykonując kremy , przekładając blaty i dekorując je. W świetnych humorach zdegustowano przepyszne bezowe inspiracje. Warsztaty te były początkiem kolejnych spotkań i współpracy ze środowiskiem lokalnym.

     • Studniówka 2019

     • Ach co to był za bal!   … tegoroczna studniówka przeszła już do historii

      Klasy IV technikum architektury krajobrazu, technikum budowlanego oraz mechanizacji rolnictwa będą ten wieczór długo wspominać i mamy nadzieje, że bardzo miło. Bal studniówkowy zorganizowany 2 lutego 2019 w Restauracji „Szaffran” rozpoczął tradycyjny polonez zatańczony przez naszych uczniów pod okiem pani Doroty Markuszewskiej. Następnie głos zabrał Dyrektor szkoły Władysław Pietras, który życzył uczniom m.in. zdania egzaminów maturalnych. Ciepłe słowa podziękowania dla całej Rady Pedagogicznej, dyrekcji szkoły oraz życzenia dla uczniów złożyła przedstawicielka komitetu studniówkowego pani Joanna Adamczyk. Wśród gości nie zabrakło nauczycieli, którzy chcieli ten wyjątkowy wieczór spędzić ze swoimi uczniami. Nad organizacją i przebiegiem imprezy czuwali wychowawcy klas czwartych: Ewa Radlińska i Monika Wolniakowska.

     • Projekt #KOMÓRKOMANIA

     • Już po raz drugi w naszej szkole zorganizowana została akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego w ramach projektu "KOMÓRKOMANIA", skierowanego dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji osobom, które świadomie chciałyby zostać potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Inicjatorem akcji rejestracji potencjalnych dawców jest Fundacja DKMS, a koordynatorem projektu na terenie szkoły – p. Katarzyna Świątek, natomiast wolontariuszami – uczennice klasy IV TA: Aleksandra Kaźmierczak, Klaudia Zauer, Marcelina Szczecińska oraz Julia Bociek. Ważnym aspektem realizowanego projektu jest zaangażowanie uczniów w propagowanie wiedzy na temat pomocy chorym na nowotwory krwi i popularyzowanie wśród rówieśników potrzeby rejestracji na liście potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcja rejestracji odbyła się we wtorek 18 grudnia, w tym dniu nasze wolontariuszki zarejestrowały 15 potencjalnych dawców.

     • Udział w XXVII Sesji Ekologicznej

     • W piątek, 7 grudnia 2018r. w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie odbyła się XXVII Sesja Ekologiczna, w której wzięli udział uczniowie Szkolnego Koła LOP z kl.I TTŻ, tj. Aleksandra But, Klaudia Gołdych, Daria Ludwiczak, Natalia Mazurek, Jan Maślaczyk wraz z opiekunem Panią Urszulą Ławniczak. W programie sesji znalazły się ciekawe wykłady pt: „Gatunki obce. Szansa czy zagrożenie?” oraz „Jeziora konińskie jako ognisko inwazji gatunków obcych w Polsce” – przedstawione przez dr Macieja Operacza. Organizatorzy zapewnili projekcję filmu pt. „Życie lasu – bogactwo przyrodnicze”. Podczas sesji wręczono również upominki laureatom i finalistom Konkursu Literackiego – Mój Las i Konkursu Fotograficznego.

     • Warsztaty z FRSE

     • W czwartek, 6.12.2018 roku odbyła się konferencja na temat „Mobilności, partnerstwa, innowacje – w jaki sposób FRSE wspiera kadrę dydaktyczną szkół i placówek oświatowych w podnoszeniu umiejętności i kwalifikacji zawodowych”. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele różnych instytucji dydaktyczno – wychowawczych z całej Wielkopolski. Celem spotkania było omówienie głównych zasad pisania wniosków dla kadry nauczycielskiej z programu Erasmus Plus. Przedstawicielem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie była Pani Agnieszka Dąbrowska, która w formie prezentacji oraz warsztatów przedstawiła najistotniejsze kwestie w procesie ubiegania się o europejskie środki w programach mobilności zagranicznej. Dodatkowo omówione zostały tematy dokumentu Europass, platforma eTwinngowa oraz dokument ECVET dla beneficjentów mobilności.

      Pomysłodawcą konferencji był dyrektor CKZiU Strzałkowo Pan Władysław Pietras oraz koordynator Marcin Górski.

     • Konkurs na ciekawe CV

     • Start do kariery” - pod takim tytułem odbył się konkurs na oryginalne CV

      Na zaproszenie doradcy zawodowego p. Doroty Markuszewskiej w naszej szkole w listopadzie zostały przeprowadzone zajęcia, które były przyczynkiem do zorganizowania konkursu. Jego nadrzędnym celem było krzewienie idei proaktywności na rynku pracy wśród młodego pokolenia. Zadaniem konkursowym było napisanie oryginalnego Curriculum Vitae. Uwzględnić należało przekazaną przez pośrednika pracy wiedzę. Uczestnicy wystrzegać musieli się pułapek czyhających na nich podczas tworzenia CV (chociażby zastosowanie właściwej klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych, zgodnych z RODO). Efekty pracy należało przedstawić w – stworzonych przez uczniów – dowolnych formach.

      Ciekawie przedstawiła swoją pracę uczennica z kierunku Architektury i Krajobrazu – przygotowała ona mapę, na której zamieściła wszystkie informacje jakie odnosiły się do jej osoby (wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz umiejętności zawodowych). Rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród i wyróżnień laureatom miało miejsce 28 listopada 2018 roku. Młodzież za swoje zaangażowanie została nagrodzona cennymi nagrodami ufundowanymi przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę OHP w Poznaniu. Organizatorem było Młodzieżowe Centrum Kariery w Słupcy realizujące Utrzymanie Rezultatów Projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”.

      Współpraca z MCK OHP w Słupcy trwa od kilku lat i jest realizowana na wielu płaszczyznach. Bardzo dziękujemy za owocną pomoc w realizacji zadań związanych z doradztwem zawodowym.

     • Spektakl profilaktyczny "Pętla zdarzeń"

     • Dnia 9 listopada 2018r. uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym ,,Pętla zdarzeń”. Spektakl porusza problematykę agresji i przemocy rówieśniczej – przemocy fizycznej, ale także często występującej a trudnej do wychwycenia, przemocy psychicznej – równie dotkliwej i mogącej powodować tragiczne konsekwencje – począwszy od obelg, gróźb, szantażu i poniżania, po pozornie niewinne wyśmiewanie i plotki. W naszej historii jej ofiarą stał się chłopak, którego zachowanie w żaden sposób nie wskazywało, że mógł tej przemocy doświadczać.

      Krótki zarys treści:

      Dziennikarz podejmuje reporterskie śledztwo, w celu ustalenia przyczyn próby samobójczej chłopca, która wstrząsnęła społecznością szkolną. Poprzez ciąg rozmów z osobami z jego otoczenia, dokonuje retrospekcji zdarzeń poprzedzających tragedię. Ich dokładna analiza rzuca nowe światło na postacie i ich postawy wobec zaistniałego problemu. Rodzą się pytania – czy wszyscy byli bez winy? Czy brak reakcji na zjawisko przemocy, nie jest milczącym przyzwoleniem na nią? Stanisław Jerzy Lec napisał kiedyś "Własna niemoc jest tak samo niebezpieczna, jak czyjaś przemoc". Ale czy naprawdę jesteśmy wobec niej absolutnie bezsilni?

      Treści dydaktyczne i profilaktyka:

      Demonstrujemy jak neutralizować przemoc na różne sposoby, między innymi przez rozwijanie poczucia empatii, które umożliwia wczucie się w sytuację ofiary. Idąc tropem nowoczesnej psychologii operującej pojęciem "trójkąta przemocy": napastnik-ofiara-świadek, eksponujemy rolę i możliwości tego ostatniego. Uczymy jak kształtować umiejętności społeczne - rozwiązywać konflikty i opierać się naciskom ze strony otoczenia. Wskazujemy gdzie szukać pomocy i jakie mechanizmy obronne może przyjmować potencjalna ofiara.

      Na całość programu pt. "Pętla zdarzeń" składają się:

      • spektakl teatralny,

      • po spektaklu rozmowa z młodzieżą,

      • konspekty aktywnych lekcji wychowawczych oraz ankiety.

      Spektakl został zorganizowany przez pedagoga szkolnego p. Dorotę Markuszewską i sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzałkowie.

     • Spotkanie z rodzicami

     • W środę, 14 listopada 2018 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie wychowawców z rodzicami uczniów wszystkich klas.

      Zapraszamy!!!