• KOMUNIKAT

• W związku z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącym zawieszenia zajęć praktycznych w okresie od 24 października do 8 listopada br. informujemy, iż w CKZiU w Strzałkowie zajęcia praktyczne prowadzone w szkole w sposób stacjonarny zostają zawieszone.

Przez najbliższe 2 tygodnie wszystkie zajęcia będą odbywały się w trybie zdalnym.

• Wycieczka do Wojsławic

• 2 października 2020 r., wczesnym rankiem, uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu CKZiU w Strzałkowie wyruszyli na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia i Wojsławic położonych 50 km na południe od Wrocławia i 2 km na wschód od Niemczy.

W Wojsławicach zwiedzili Arboretum pełne menażerii drzew, różaneczników, liliowców i bukszpanów, które zostało uznane przez Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych za Kolekcję Narodową. Uczestników zachwycał malowniczy, jesienny krajobraz, a piękna pogoda zachęcała do spacerów alejami wypełnionymi różnorodnością kwiatów, krzewów i drzew. W ogrodzie dendrologicznym podziwiano Georetum, unikatową atrakcję turystyczno-dydaktyczną. W zabytkowym wyrobisku po kamieniołomie wszystkich zaintrygowały zgromadzone skały i minerały z Przedgórza Sudeckiego.

W drugiej części wyprawy zaplanowano wizytę w ogrodzie japońskim we Wrocławiu. Tam młodzież miała możliwość zobaczenia i poznania rzadko spotykanych gatunków roślin, które są wykorzystywane do aranżacji ogrodów tematycznych.

Umożliwienie bliskiego kontaktu z otaczającą przyrodą uwrażliwiło uczestników na jej piękno, a przede wszystkim wyzwoliło potrzebę jej ochrony.

W ramach wyjazdu młodzież poszerzyła swoją wiedzę, wzmocniła nabyte umiejętności praktyczne, i pogłębiła więzi koleżeńskie.

Organizatorzy wojaży i opiekunowie młodzieży to nauczyciele przedmiotów zawodowych Technikum Architektury Krajobrazu z CKZiU w Strzałkowie – p. Urszula Ławniczak i p.Monika Wolniakowska.

• Spotkania z cyklu „Ciekawy człowiek”

• 23 września okazał się doskonałym dniem na spacer uczniów kl.II technikum architektury krajobrazu z CKZiU w Strzałkowie oraz na nietypową lekcję w terenie. W to ciepłe, jesienne przedpołudnie młodzież spotkała się z bardzo ciekawym człowiekiem – panem Sebastianem Kopczyńskim ze Strzałkowa, który zaprosił ją do swojego prywatnego ogrodu. Ogród, choć niewielkich rozmiarów, kryje w sobie wiele uroku i aż ponad 90 gatunków roślin ozdobnych. „Oczkiem w głowie” pana Sebastiana okazuje się być inne oczko – wodne – w tym ogrodzie Zbiornik wodny powstawał przez 16 lat i z roku na rok był udoskonalany – metodą prób i błędów, jak dodaje właściciel. Szeroki na ok. 2 m, głęboki na 1,70 cm dzisiaj spełnia swoje funkcje: estetyczne i klimatyczne. W doskonałych warunkach żyją w nim ryby, raki oraz mnóstwo roślin wodnych. Pan Sebastian jest doskonałym obserwatorem przyrody i potrafi zauważyć wiele zależności występujących w środowisku. Jest miłośnikiem roślin, zarówno ozdobnych, jak i użytecznych. Eksperymentuje w hodowli i uprawie drzew miniaturowych, odpowiednio je przycinając i skarlając oraz uprawia gatunki roślin z nasion, zakupionych w lokalnych dyskontach, jak np. ulubioną odmianę papryki, jagody goji, fasolnik chiński czy arbuzy. Pan Sebastian to niesamowicie kreatywna osoba – przez ostatnie 4 miesiące własnoręcznie (przy niewielkim nakładzie finansowym) zbudowała z kartonu model statku pirackiego dla swojej córki.

Lekcja na świeżym powietrzu okazała się dla młodych architektów natchnieniem do działania, bowiem już w drodze powrotnej do szkoły snuli oni plany na wprowadzenie zmian w sposobie formowania krzewów na terenach zielonych wokół szkoły.

Pan Sebastian swoją osobą zainspirował młodych adeptów do ciekawych projektów. Okazał się prawdziwym człowiekiem z pasją. Pasja bowiem zawsze wiąże się z tworzeniem czegoś oraz wysiłkiem twórczym ze strony Pasjonata. Brawo Panie Sebastianie!

Organizator spotkania z cyklu „Ciekawy człowiek”

– Urszula Ławniczak, nauczyciel przedmiotów zawodowych

w Technikum Architektury KrajobrazuW CKZiU w Strzałkowie.